תפריט

עריקות

עריקות, בין אם מדובר על אי התייצבות לצו ראשון/שני ובין אם מדובר בהיעדרות במהלך השירות, היא עבירה חמורה אשר מביאה לרישום פלילי גם לאחר השחרור. עם זאת, לרוב ישנה סיבה לעריקה. הסיבות יכולות להיות קשיים כלכליים וצורך לסייע לכלכלת המשפחה, מצב בריאותי לקוי של אחד ההורים ועוד. אנו במשרד עו"ד דניאל איטח נבדוק יחד איתכם את הסיבות שהביאו לעריקות או השתמטות ונעשה כל שניתן כדי לבנות אסטרטגיה שתוביל בסופו של דבר להקלה בעונש ואף לזיכוי מלא מהאשמה חמורה זו.\

מאמר זה נועד לשמש חיילים בתקופתם הקשה בזמן העריקות ולתת להם סקירה אודות הצפוי להם.

אז מהי בעצם עריקות?

להבדיל מנפקדות, הנחשבת להיעדרות של חייל לפרק זמן של עד 20 ימים, עריקות, לפי פקודות המטכ"ל, נחשבת למצב בו חייל נפקד משך פרק זמן של 21 ימים או יותר, נעדר מהשירות ואינו מתכוון לחזור אליו.

מה קורה כאשר אני הופך מנפקד לעריק?

הטיפול יועבר מהיחידה לטפול של מדור העריקים באכ"א (מקמש"ר) בין היום ה-21 ליום ה-23 להיעדרות החייל מהשירות. מדור העריקים באכ"א יבחן את דיווח העריקות שהועבר לו, ולאחר שיאשר את העריקות יוודא את הזנת הדיווח "עריק" לרְשומת הממוכנת מתאריך תחילת היעדרות החייל. רשומת "עריק" זו תופץ בהמשך לגורמי הבטחון ובניהם משטרת ישראל, רשות שדות התעופה וכיוצ"ב.

היכן אני כעריק עשוי להישפט?

להבדיל ממקרה שבו אדם נפקד ואז הוא צפוי להישפט ביחידה, במקרה של עריקה, המשפט צפוי להתנהל בפני בית דין צבאי, גוף שעשוי להוביל לענישה מחמירה יותר מזו הניתנת על נפקדות. אבל לא תמיד! למה הכוונה? – ישנם מצבים כי על אף שחייל מוגדר עריק (עברו יותר מ21 ימים מאז שהתייצב ביחידו בפעם האחרונה) ועדיין חייל זה יישפט ביחידתו, מה שיוביל במקרים רבים לענישה מקלה יותר.

נסביר: אם נעצר או התייצב החייל ביחידה לאחר היום ה-30 להיעדרות, הוא יועמד לדין משמעתי בתוך 24 שעות ביחידתו. אולם למצב זה יש חריגים:

סך כל תקופות ההיעדרות של החייל משירות סדיר (לרבות ההיעדרות הנוכחית) עולה על 100 ימי היעדרות. (באשר לחייל שנעדר מיחידת "מיטב" כל עוד טרם נקלט ביחידה סדירה ("עריק בקו"ם") – סך כל תקופות ההיעדרות של החייל משירות סדיר (לרבות ההיעדרות הנוכחית( עולה על 180 ימי היעדרות)

מדובר בעריק שהוא נגד או קצין בשירות הקבע.

מפקד היחידה סבור כי יש הצדקה להעמיד את החייל לדין בבית דין צבאי, אף שעניינו יכול להידון בדין משמעתי – המפקד רשאי לפנות לפרקליט הצבאי, אך במקרה כזה יהיה עליו לצרף הנמקה מתאימה.

היוועצות בעורך דין המתמחה בדיני צבא בטרם חזרה לבסיס יכולה להשפיע רבות על ההחלטה האם החייל יישפט בדין משמעתי או בבית דין צבאי בהתאם עשויה להקל באופן משמעותי את העונש שיוטל על אותו חייל.

האם עליי לחשוש מענישה על עריקות?

התשובה היא חיובית אך לא חד משמעית ותלויה בגורמי המקצוע שעימם תיוועצו בטרם ההתמודדות עם ההליך. כאשר חולפים 21 ימים (או למעלה מ30, תלוי בנסיבות המקרה) מאז תחילת ההיעדרות מהשירות, נכנסת המשטרה הצבאית לתמונה. העריק עשוי להיעצר בידי הרשויות.

הפרקליטות הצבאית היא בעלת יחידה אשר תפקידה לעסוק בעניינים הקשורים לעריקים (מקמש"ר). יש לה סמכות להעמיד לדין עריק, אשר במצב זה עשוי להיות חשוף לענישה, כולל אפשרות לקבל סנקציה משמעותית של מאסר ממושך.

מי שנעדר מהשירות הצבאי בשל עקירות נחשב לעובר עבירה חמורה. העונש המקסימלי שעשוי להינתן לאותו עריק עומד על עד 10 שנות מאסר.

כמו כן, בתי דין צבאיים עלולים להוסיף לאותו עריק רישום פלילי, אשר יירשם במאגרים רשמיים של המדינה ויופיע לעריק בהמשך דרכו.

בהקשר זה חשוב להבין כי ישנן 2 סעיפי אישום אשר חייל יכול להיאשם בהן בגין עריקות. האחת חמורה יותר והשנייה חמורה פחות. העבירה החמורה יותר היא עבירה לפי סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי הקובעת כך: חייל שנעדר משירותו בצבא מתוך כוונה שלא לחזור לשירות בצבא, דינו – מאסר שבע שנים; נעדר החייל משירותו בצבא בעת פעילות מבצעית או פעולה קרבית של יחידתו, מתוך כוונה שלא לחזור לשירות בצבא, דינו – מאסר 10 שנים. עבירה חמורה פחות היא עבירה לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי הקובעת כך: חייל שנעדר משירותו בצבא, או מהמקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, דינו – מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר לכך.

חשוב להבין כי חומרת הענישה שתיגזר שונה מאוד בין שני הסעיפים הללו שכן שפיטה לפי סעיף 94 תהיה מקלה הרבה יותר משפיטה לפי סעיף 92 ולכן להיוועצות עם עורך דין מנוסה המתמחה בדיני צבא יש חשיבות רבה שכן בכוחו להביא לכך שתואשמו בסעיף בעל חומרה פחותה.

נעצרתי! מה עליי לעשות כעת?

השלה הראשון הוא חקירה. חשוב להגיד כי חקירה בגין עריקות איננה חקירה מעמיקה כמו בעבירות נשק למשל, שכן בשלב הזה את הצבא לא כל כך מעניין הסיבות שלכם להיעדרות.

אבל! אם בכל זאת יש סיבה מהותית שגרמה לכם להיעדרות חשוב מאוד שתאמרו זאת כבר בשלב החקירה ותוודאו כי הדברים נרשמו, שכן לדברים תהיה חשיבות רבה בשלב המשפט וגזר הדין. אם אתם מרגישים שהחוקר לא מתייחס אליכם או לטענות שלכם דעו לכם שזכותכם המלאה לדרוש לכתוב את הכל בדף באימרה בעצמכם ובכתב ידכם!.

חשוב מאוד לדעת כי במידה ובתחילת החקירה החוקר אומר לכם כי אתם מואשמים בעבירה לפי סעיף 92 – עליכם ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בדיני צבא באופן בהול שכן אתם עומדים בפני סעיף אישום חמור הרבה יותר מעבירה לפי סעיף 94, כפי שהוסבר בכותרת הקודמת. עורך דין מנוסה יכול לגרום לכך שבסופו של דבר תואשמו בעבירה לפי סעיף 94 ולא לפי סעיף 92 החמור יותר.

עריקות על רקע כלכלי\מצב משפחתי קשה

גם במצבים של עריקות בשל מצב משפחתי או כלכלי קשה (הורים גרושים, מוות במשפחה (חו"ח) וכיוצ"ב) אפשר להתחיל בטיפול המשפטי וסיוע לאיתור מסמכים רלוונטיים המעידים על המצב של החייל ו\או משפחתו בהתאם לבטל פקודות מעצר ולהקל על ההליכים המשפטיים.

האם ישנם מדובבים?

התשובה היא כן! לכן חשוב מאוד כשאתם חוזרים לשטח צבאי מעריקות לא לדבר עם אף אחד שאתם לא מכירים על העבירה שביצעתם, גם אם הוא מתיימר להיות חבר שלכם ולעזור לכם. הגורם היחידי שבאמת יכול לעזור לכם במצב זה הוא עורך דין המתמחה בדיני צבא שכל מה שתאמרו לו בהקשר זה חוסה תחת חיסיון עורך דין-לקוח. אם בכל זאת דיברתם עם מישהו על המקרה שלכם בעת שחזרתם למסגרת הצבאית חשוב מאוד ליידע את עורך הדין שלכם על כך.

מה דרך הפעולה שבה עליי לנקוט?

ככל שעריק הורשע וקיבל עונש בשל מעשיו, הוא רשאי לערער על העונש שקיבל, ייתכן שכך ניתן יהיה להביא לכדי הפחתה בעונש, למשל צמצום מסוים ואף משמעותי של ימי המאסר שניתנו.

כמו כן, ניתן להוביל באמצעות הסתייעות בעורך דין, מהלך של סגירת התיק עוד בזמן תקופת העריקות, קיימת אפשרות לפנות לגורם רפואיים או נפשיים במטרה לבקש קבלת פטור משירות. משרדנו עזר לחיילים רבים במהלך תקופת העריקות לסגור תיקים בעונשי מינימום ואף ללא עונשים בכלל בהתאם לנסיבות של כל מקרה.

ההליכים בבית הדין הצבאי

בשונה משפיטת חייל ביחידתו, שם החייל צפוי לעמור למשפט בתוך 24 שעות, בבית הדין הצבאי יתקיים דיון להארכת מעצר וזאת בתוך 48 שעות מהרגע שבו נעצרתם. חשוב לציין כי קיימת בכל זאת אפשרות שלא תישפטו בפני שופט במעמד זה, אלא יפנו אתכם להישפט בדין משמעתי שהוא כאמור מקל יותר. במידה והוחלט לשפוט אתכם בבית הדין הצבאי השלב הבא הוא הגשת כתב אישום כנגדכם. כפי שצוין לעיל, לסעיף העבירה בו תואשמו (סעיף 94 או סעיף 92) חשיבות עצומה לעונש שייגזר עליכם ועל כן חשוב מאוד להגיע להליך זה בליווי של עורך דין מנוסה המתמחה בדיני צבא בסוג ההליכים שבפניהם אתם ניצבים.

לפי החוק הצבאי, הטלת עונש של מאסר העולה על שנה יוטל רק בהרכב מורחב של 3 שופטים, ולכן אם אתם רואים שהתביעה מבקשת שלושה שופטים המסקנה היא כי בכוונתה לבקש עונש העולה על שנת מאסר בפועל! כאמור, עורך דין המתמחה בדיני צבא יכול להשפיע רבות על החלטה זו ולגרום לכך כי בפעמים רבות התביעה תחזור בה מבקשה להרכב מורחב של 3 שופטים.

אז לכמה זמן אני צפוי להיכנס לכלא?

למעשה, אף אחד לא יוכל לומר לכם בוודאות לכמה זמן תיכנסו לכלא אם בכלל. מה שבטוח הוא שעורך דין מנוסה המתמחה בדיני צבא יעזור לכם להפחית משמעותית את את העונש שיוטל עליכם בהתאם לנסיבות של כל מקרה. למשרדנו סיפורי הצלחה רבים של חיילים וחיילות הנעדרו משירות לתקופה של חודשים מרובים ואף מספר שנים שהסתיימו בימים ספורים בכלא ואף בפטור מלא משירות.

עריקות מהצבא

עריקות מהצבא מתרחשת כאשר חייל מחליט על דעת עצמו שלא לחזור ליחידתו, זאת בפרק זמן של 21 ימים. לאחר 21 ימים מוכרז החייל כעריק מהצבא ויעבור הטיפול בחייל אל ידי המשטרה הצבאית, כשהטיפול הוא למעשה בעבירה פלילית לכל דבר ועניין. אם הוכרזתם כעריקים, עדיף שלא להחמיר את הבעיה יתר על המידה ולפעול בצורה שקולה והגיונית תוך פניה אל עורך דין צבאי שיוכל לסייע לכם והסביר לכם את הזכויות המגיעות לכם. משרדו של עורך הדין דניאל איטח הינו מוביל בתחום הדין הצבאי, מעניק שירות מקצועי איכותי וחסר פשרות תוך בניית אסטרטגיה משפטית מתאימה.

עריקות מהצבא – כיצד לנהוג?

עניין עריקות מהצבא מוגדר כהעדר משרות שלא ברשות וקובע שחייל שנעדר ממקום בו הוא מחויב להימצא כדין, יהיה צפוי לעונש של שלוש שנות מאסר, אלא אם כן יוכח כי הייתה הצדקה לאי הופעתו במקום אליו הוצב. חייל שהתכוון שלא לחזור ליחידתו בכוונה שלא להמשיך לשרת בצבא צפוי לעונש מאסר של שבע שנים וכאשר מדובר על חייל קרבי שנעדר מפעילות מבצעית או קרבית, הוא עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח למשך עשר שנים. ככל שזמן ההיעדרות מן הצבא הוא ארוך יותר כך תהיה עוצמת דרגת הענישה, כשעריקות היא הכבידה מבין כולם. חשוב למנוע מלהגיע למצב של עריקות ולפנות אל הגורמים המוסמכים בתוך המערכת כדוגמת נציב קבילות חיילים שיוכל לבחון את התלונה ולסייע במידת הצורך.

עזרה של עורך דין

נקודה נוספת הנוגעת לעניין עריקות מהצבא, איננה מתייחסת רק אל חייל בשירות סדיר אלא גם אל מי שהחליט שלא להופיע למערך המילואים ונעדר ממנה ללא הודעה מוקדמת על כך וקבלת פטור בהתאם. במקרה זה, חייל מילואים יצטרך לעבור חקירה בצבא, שהיא פחות מעמיקה מהחקירה על ידי המשטרה הצבאית, בה לא ישאלו את החייל לסיבת היעדרותו. לא משנה מהי הסיבה בגינה החליט חייל שלא להופיע שוב ליחידתו בבסיס בו הוא משרת, מומלץ שלא לגרור את עניין ההיעדרות עד להכרזה של עריקות, שכן מדובר בעבירה פלילית שהצבא מתייחס אליה באפס סובלנות. חשוב מאד להתייעץ בהקדם האפשרי עם עורך דין צבאי שיוכל לפעול במהירות. פניה אל משרדו של עורך הדין דניאל איטח תעזור לכם לקדם את עניינכם בדרך משפטית מקצועית ובלתי מתפשרת. קבעו פגישת ייעוץ עוד היום דרך האתר או מספר הטלפון.

עריק מהצבא

חייל שנעדר מהמקום בו הוא מחויב להיות באותה העת, עלול להיענש במאסר של שלוש שנים בפועל, אלא אם כן יוכח שהייתה סיבה מוצדקת לחוסר היותו במקום. הסיבות להיעדרות מן הצבא יכולות להיות רבות ומגוונות, אך חשוב להבין כי מדובר במערכת צבאית, והחוקים הנוגעים למערך הצבאי הינם בלתי מתפשרים. יחד עם זאת, כאשר חייל נקלע למצוקה אשר הביאה אותו למקום בו הוא מחויב לפעול בניגוד לכללי הצבא, עליו להתריע על כך מראש לגורמים הרלוונטיים, ולא לגרור מצב בו הוא יוגדר כחייל עריק מהצבא.

דין עריק מהצבא

כאשר מתייחסים אל סוגית עריק מהצבא, חשוב להבין שמדובר בשני מישורים של עריקות. האחת מתייחסת אל עריקות של חייל סדיר שלא התייצב אל בסיסו בפרק זמן של 21 ימים. כמו כן, מי שלא הופיע והתייצב למערך המילואים בלי להודיע על כך ולבקש פטור משירות המילואים שלו, יחשב כעריק אם לא הופיע מעולם לשירות מילואים. חייל מילואים שהפסיק להתייצב למילואים, יוכרז כעריק לאחר 15 ימים. בין אם מדובר על היעדרות מסיבה רפואית או משום מצב משפחתי שלא מאפשר התייצבות חזרה ליחידה, חייבים לעדכן את הנוגעים בדבר, בכדי שעניין זה לא ייגרר לעבירה פלילית של עריקות. חייל שערק מן השירות הצבאי ללא סיבה ואין בכוונתו לחזור ליחידתו עלול למצוא עצמו במאסר ארוך במיוחד של עד 15 שנים. זאת נקבע כמובן על פי דרגת חומרת העבירה, כאשר חייל לא הופיע חזרה בתקופת זמן של שנה וחצי מעיד העניין שאין בכוונתו של אותו חייל לחזור לשירות סדיר, מה שיגרור עונש חמור יותר.

הליכים נוספים

מרגע שנתפס חייל בתור עריק מהצבא יהיה צפוי להארכת מעצר של עד 48 שעות עד אשר יובא בפני שופט לדיון ראשוני. אם יוחלט שלא להגיש כתב אישום, יסתפק החייל בדין משמעתי ללא הופעה בפני שופט. גם אם החייל נוסע לחו"ל, הוא צפוי להיעצר בשדה התעופה בגין עריקות אם הוא מועמד לגיוס שלא הסדיר את מעמדו לפני עזיבתו את הארץ לאחר גיל 16 או בעת הליכי גיוס. סיועו של עורך הדין הצבאי יהיה להוכיח כי אכן התקיימו הליכים להסדר המעמד, גם אם מדובר בשנים רבות של חוסר התייצבות לשירות צבאי. פניה אל עורך דין העוסק בתחום הדין הצבאי ובקיא בהתנהלות המשפטית אל מול גורמים אלו, יוכל להעניק לכם סיוע מהיר ויעיל. כפי שתוכלו למצוא במשרד עורכי הדין דניאל איטח המוביל בתחום משפטי זה שנים רבות ובהצלחה רבה.

טל עזיז
טל עזיז
2023-06-19
אחד המשרדים הטובים שיצא לי לעבוד איתם תודה על הכל שירות מקצועיות ומחיר לעניין
הורן עזיז
הורן עזיז
2023-06-19
אמין, מקצועי, מהיר. במילים אחרות אי אפשר לבקש יותר
ben saraf
ben saraf
2023-06-19
מענה מהיר ומקצועי מחיר מצויין ממליץ בחום
Illy Hikri
Illy Hikri
2023-06-19
מקצועי, קשוב, מבין, פשוט להיות בידיים טובות
Yarin Diga
Yarin Diga
2023-06-19
עורך דין מקסים ומקצועי
investor stocks
investor stocks
2023-06-16
עו"ד ברמה מאוד גבוהה הוציא אותי מהבית משפט עם המכנס והתחתונים למעלה
יששכר קלנטרוב
יששכר קלנטרוב
2023-04-04
עו"ד מצוין, בעל חשיבה משפטית מעולה.

השאירו פרטים:

עוד בנושא

פטור נפשי מהצבא
פטור נפשי מהצבא

השירות בצה"ל הוא חוויה תובענית מאוד, בחלק מהמקרים פיזית וכמעט תמיד נפשית. בהתאם רשויות הצבא מודעות לכך שלא כל בן 18 או בת 18 מסוגלים

קרא עוד »
פטור ממילואים
פטור ממילואים

השירות הצבאי בישראל, כידוע, לא מסתיים בגיל 21 – אלא נמשך עוד שנים רבות מאוד במסגרת מערך המילואים. על-פי החוק הנוכחי, גברים מחויבים בשירות מילואים

קרא עוד »
פטור מהצבא לבנות דתיות
פטור מהצבא לבנות דתיות

הגיוס לצה"ל הינו בגדר חובה המוטלת על כל נער ונערה בהגיעם לגיל גיוס, עם זאת, ישנן אוכלוסיות בתוך הפסיפס הישראלי שאינן מחויבות להתגייס כלל לצבא

קרא עוד »

השאירו פרטים וניצור עמכם קשר

פתח ווצאפ!
1
💬 איך אפשר לעזור?
Scan the code
שלום,
כאן עורך דין דניאל איטח
איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן